HISTORIA - WYDARZENIA - INFORMACJE - AKTUALNOŚCI: WITAM NA STRONIE TERESPOL.info24 ORAZ ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA STRONY - "GONIEC TERESPOLSKI - STRONA PRZYJACIÓŁ TERESPOLA I OKOLICY" NA FACEBOOKU

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Terespolskie kolędowanie - XXII Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich 2017

Zakończyła się jedna z najbardziej prestiżowych imprez kulturalno - religijnych "ściany wschodniej„ Polski i nie tylko. Organizatorzy festiwalu: Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko - Chełmska, Burmistrz i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu zapewnili widzom wiele doznań estetyczno - duchowych. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski i Starosta Bialski oraz media. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Andrzej Boublej reprezentujący prawosławną diecezję z Lublina (kolejny raz był nieobecny abp Abel, ale udzielił pisemnego błogosławieństwa na folderze festiwalowym).  
Imprezę prowadził Marcin Abijski. Festiwal mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu 44 sponsorów oraz rzeczowemu, 10 firm i instytucji. Nad sprawnym przebiegiem czuwała straż graniczna, policja i straż pożarna z Terespola, służby miejskie , pracownicy MOK Terespol i 21 wolontariuszy. Impreza miała charakter przesłuchań festiwalowych, stąd równorzędnie wszyscy wykonawcy otrzymali : pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, figurki aniołka, statuetki kolędnika i sękacz. Wystrój hali MOK , w której dorocznie odbywa się festiwal zaprojektowała Lena Czaban, a zrealizowali go pracownicy miasta i MOK Terespol. Imprezie towarzyszyła wystawa foto cerkwi - „ Dziedzictwo prawosławia” oraz malarstwa Janusza Wolińskiego z Włodawy i rzeźby Zbigniewa Golca z Dębowej Kłody.
W ciągu dwóch festiwalowych dni 28-29 stycznia 2017 roku wystąpiło 400 wykonawców reprezentujących 29 chórów, zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i regionalnych, dziecięcych, młodzieżowych, parafialnych prawosławnych ,mieszanych i męskich z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. W przeważającej większości wykonywano kolędy w języku ukraińskim. Wykonawcy z Białorusi śpiewali najczęściej w języku białoruskim. Jedyny zespół folklorystyczny Konserwatorium Muzycznego z Moskwy śpiewał w języku rosyjskim. W tegorocznej edycji wystąpili po raz pierwszy wykonawcy, którzy wyśpiewali kolędy katolickie („W żłobie leży”, ”Mości gospodarzu”, „Mędrcy świata„ ,"Pójdźmy wszyscy do stajenki") oraz ukraińskie np.chór „ Nowina" z Mielnika nad Bugiem, „Wiarus" z Międzyrzeca Podlaskiego, „Łobaczewianki” z Łobaczewa Małego k.Terespola, chór studencki parafii prawosławnej św. Jana Klimaka z Warszawy („Wśród nocnej ciszy”). Wykonawcy prezentowali różne formy śpiewu: np. Zespól Folkowy „Czeremszyna” w formie folkowej (jak sama nazwa wskazuje), Chór Uniwersytetu Muzycznego z Mińska Białoruskiego wyśpiewał m.in ”Lulajże Jezuniu„ we własnej aranżacji oraz kolędy w językach : białoruskim, francuskim i angielskim, .zespoły „Łobaczewianki” i „ Nowina „ śpiewali w sposób tradycyjny.
Niezwykle atrakcyjną formę miał występ zespołu ukraińskich bandurzystek „ Zorianycja”
z Uniwersytetu Lwowskiego. Była to forma słowna w języku polskim oraz muzyczna w języku ukraińskim (m.in.„Ticha nicz”) i polskim („Lulajże Jezuniu”). Wiele kolęd wykonywanych w języku ukraińskim brzmi w sposób podobny do kolęd katolickich np. "Nebo i zemla" oraz „Dzisiaj w Betlejem„. Wszystkich wykonawców liczna zgromadzona widownia nagradzała burzliwymi brawami.
Na widowni oprócz mieszkańców z Terespola i spoza miasta byli obecni: konsul Polski na Białorusi i białoruski w Polsce, wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, posłowie na Sejm RP, starosta bialski Mariusz Filipiuk, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, przewodniczący rady powiatu Mariusz Kiczyński, radni powiatowi, miejscy i gminni, wójtowie, przedstawiciele samorządów i rożnych instytucji, duchowieństwo prawosławne, a wśród nich pomysłodawca festiwalu ks. płk. Aleksy Andrejuk dziekan rodzaju wojsk. Festiwal zakończył się podziękowaniem wykonawcom i widowni ze strony organizatorów oraz wspólnym odśpiewaniem kolęd „ Nebo i zemla „ i „ Dzisiaj w Betkejem „. 

Fotorelacja - GONIEC TERESPOLSKI: >>>>>>>>>> GALERIA >>>>>

Tekst i foto: Adam Jastrzębski
Opracowanie i foto: Adam Rymaszewski (GT)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz